Veeam Backup & Replication 9.5 Replication / Failback– Bölüm10

Önceki makale serilerimizde Veeam Backup & Replication 9.5 kurulumu, Proxy ekleme, repository ekleme, yedeklenecek olan platform ekleme, yedekleme, yedekten geri dönüş işlemleri, Instant Revocery işlemlerini, Sanal makina replikasyonunu ve sanal platform üzerinde yer alan sistemimizde Faiolver işlemlerini yapmıştık. Bu makalemizde ise Hyper-V host’u üzerinde bulunan ve farklı bir host üzerine replikasyon yaptırılmış olan sanal makinanın Failback işlemini yapıyor olacağız. Bu işlemin Hyper-v platformunda olduğu gibi VMware üzerinde de yapılabildiğini söylememiz gerekmekte.

Makale adımlarımıza başlamadan önce Veeam Backup üzerinde failback durumu nedir bunu açıklayalım.

Aşağıdaki şekle göre açıklayacak olursak, Veeam üzerinde desteklenen platrom olan WMware ve Hyper-v üzerinde yer alan bir sanal makinanın, farklı bir host üzerine replikasyon yaptırılması sonucunda, Replikasyonu yapılan sunucu üzerinde bir sorun olması durumunda, fail olan sanal sunucunun hizmetinde kesinti yaşanmaması adına sistemin replikasyon yapılan host üzerinden failback yapılarak çalışan sorunsuz replikanın, replikasyon yapan host üzerine taşınarak buradan çalışma işlemidir. Cümlem çok uzun oldu fakat sakin bir okuma yaparak ve virgüllere dikkat ederek mantığı kafanızda kurabilirsiniz.

Bir örnek ile açıklayacak olursak, X hostu üzerinde yer alan A sanal makinasının replikası Z Hostuna B sanal makine ismi ile yapılsın. A sanal makinasında bir sorun olması durumunda, Z hostu üzerindeki B makinasını X hostu üzerine alarak buradan yine A sanal makinası olarak çalıştırmak şeklinde düşünebiliriz.

Sponsor

Hyper-V hostumuz üzerinde kapalı durumda bulunan iki adet sunucumuz var.

Biz bu sanal makinamızın göçtüğünüz baz alarak aksiyon gerçekleştireceğiz. Buradaki göçme update geçiş sırasında mavi ekran, bir sql sunucu üzerinde database corrupt şeklinde olabilir. Biz var olan iki adet dosyamızı test amacı ile siliyoruz.

Silme işlemini onaylayalım.

Dosyalarımız silindi en azından gerçek ortamı simule edebilmek adına böyle minik bir adım attık. Şimdi makalemizin ana adımlarına geçebilecek çökmüş ve replikayonu yapılan bir sanal sunucuya sahip olduk 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir